آغاز رونق اقتصادی از سال ۹۵

طیب‌نیا با اشاره به اینکه رقم بدهی های دولت چندان بالا نیست که مشکل ساز باشد، تاکید کرد: آنچه که باعث مشکل شده روند افزایش بدهی‌ها در دولت قبل و ترکیب آن است.

به گزارش خبرنگار اقتصاد آنلاین، علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی در همایش تبیین برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، با بیان اینکه امروز درباره شرایط خطیر و همچنین فرصت‌های مهمی که اقتصاد ایران در سال‌های آتی با آن‌ها رو به رو است، صحبت می کنم، خاطر نشان کرد: سال آینده رونق اقتصادی آغاز می شود.

وی با بیان اینکه تلاش کردیم که اقتصاد کشور از کاهش قیمت نفت، فولاد و سایر قیمت‌ها آسیب نبیند، گفت: البته روند رشد اقتصادی که در سال ٩٣ شاهد بودیم به دلیل طولانی شدن روند مذاکرات و کاهش قیمت نفت قدری کند شد.

طیب نیا به تلاش برای هدف قراردادن خروج غیر تورمی از رکود اشاره و اظهار کرد: یکی از آثار کاهش درآمدهای نفتی بر کاهش قیمت ارز است که تلاش شد با مدیریت مناسب از افزایش قیمت جلوگیری شود به طوری که نرخ ارز در دی ماه ٩٤ نسبت به دی ماه ٩٣ ، ٤.٥ درصد بوده که به مراتب از نرخ تورم این دوره کمتر بوده است.

وی تاکید کرد: در این شرایط جلوگیری از تکانه های ارزی بسیار حائز اهمیت است.

طیب نیا اصلاح ساختار تامین مالی را از مهم ترین محورهای برنامه ششم دانست و گفت: از جمله راهبردها برای تحقق این مهم گسترش و تعمیق بازار سرمایه، اصلاح کارکرد نهادهای دولتی، تامین مالی خارجی، ارتقا بازار پول، تامین مالی پایدار دولت و تخصیص بهینه منابع ناشی از نفت و گاز است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی به ساماندهی بدهی های دولت در برنامه ششم اشاره و تصریح کرد: بدهی ها برای دولت یک ظرفیت است که باید از آن استفاده کرد، به عبارت دیگر بدهی به تنهایی مضر نیست، چیزی که مضر است بدهکار بد بودن و بد حساب بودن است.

وی با اشاره به اینکه رقم بدهی های دولت چندان بالا نیست که مشکل ساز باشد، تاکید کرد: آنچه که باعث مشکل شده روند افزایش بدهی ها در دولت قبل و ترکیب آن است.

طیب نیا ادامه داد: با احصا، کنترل و ساماندهی بدهی های دولت آن را از یک چالش به فرصت تبدیل خواهیم کرد.