سنگبری چیست ؟

سنگبری+سنگبری گرانیت

سنگبری

چرخه تولید سنگ ، چرخه ای بسیار جالب و البته بسیار مشقت بار می باشد . نوع کار در واحد های سنگبری همانند ذات خود سنگ سخت و طاقت فرسا می باشد . شاید بسیاری از ما نسبت به آنچه که هر روز بر روی آن قدم می گذاریم بی تفاوت باشیم اما اگر از چرخه تولید یک متر سنگ آگاه باشیم و با مطالعه این مقاله و این بخش ،  آگاهی ما نسبت به این عنصر مظلوم در طبیعت بیشتر شده و با نگاهی متفاوت تر نسبت به گذشته سنگ ها را اریابی کنیم .در کشورمان ایران کارخانه های  بسیار زیادی مشغول به فعالیت هستند که با توجه به نوع سنگ تولیدی از ساز و کار و مختلفی بهره می برند. اما در کل روند تولید سنگ های آنها بسیار مشابه است . حتما به این نکته توجه داشته باشید که کارخانه سنگبری در مقایسه با کارخانه سنگفروشی بسیار متفاوت است چرا که در سنگ فروشی ها هیچ گونه تولید سنگی وجود ندارد و آنها تنها به فروش سنگ های تولید شده در کارخانه های سنگبری می پردازند.

چرخه تولید سنگ در کارخانه های سنگبری :

حال برای آشنایی هرچه بیشتر با چرخه تولید سنگ موارد زیر را شرح می دهیم :

 

کوپ ، قله

کوپ ، قله

  قله سنگ ( کوپ سنگ ) :

قله سنگ ها و یا به اصطلاح کوپ سنگ ها  از معادن سنگ های مختلف استخراج می گردد. استخراج این کوپ ها کاری بسیار سخت و طاقت فرسا است که با تجهیزات مختلف و ماشین آلات معدن سنگ ها در ابعاد استاندارد و با تناژ معینی استخراج میگردد و از سوی معدن جهت استفاده در کارخانه های سنگبری توسط کامیون های کشنده ارسال می گردد .

پس از اینکه قله سنگ به کارخانه سنگبری رسید ، ابتدا قله توسط کارگرها شستشو می شود تا با این کار رگه های سنگ مشخص شود و سرپرست فنی پس از مشخص شدن رگه های سنگ تصمیم می گیرد که قله سنگ را در چه جهتی بوسیله جرثقیل برروی قله بر قرار دهد .

 

 

قله بر

قله بر

قله بر :

پس از اینکه مراحل قبل انجام گردید سنگ جهت برش در ابعاد مختلف زیر قله بر قرار میگیرد که با تعویض تیغ های قله بر توانایی برش تا عرض ۸۰ سانتی متر را ایجاد می نماید . برای مثال در برش سنگ گرانیت با تیغ ۱۲۰ سانتی متری سنگ تولیدی دارای عرض حداکثر ۴۰ سانت می باشد و یا با استفاده از تیغ ۱۶۰ سانتی متری سنگ تولیدی دارای عرض حداکثر ۵۰ سانتی می باشد . در رابطه با قطر سنگ ها باید به این نکته اشاره نمود که با بستن واشر مناسب و کم و زیاد کردن تعداد تیغ ها می توانیم سنگ با قطر های مختلف سنگ را تولید کنیم . که متداول ترین قطر ها در سنگ گرانیت ۲ سانت الی ۲۰ سانتمی باشد .

کارخانه ها معمولا با زیاد نمودن قله برهای خود می توانند توان تولید خود را به صورت چشمگیری افزایش دهند برای مثال کارخانه ای که سنگ گرانیت مروارید مشهد را تولید میکند ،  با دارا بودن ۴ قله بر ، تقریبا روزی ۱۰۰۰ مترمربع سنگ را به صورت شبانه روزی تولید میکند.